Değirmenimden Mektuplar 2 veya Sistem Meseleleri 3

Geçen hafta sonu, İzmir’in sıcağına dayanamayıp şehir dışına kaçtık 3 gün. Tabii değirmeni de götürdük yanımızda.  

Ancak, bu kaçışa son günlerde karar verebildik. Ev halkı ile birlikte kalınacak yerin seçim faktörleri İzmir’e yakın olsun (yolda vakit kaybetmeyelim),  güzel olsun, temiz olsun, denize yakın olsun, hem de, ortam malum, biraz ekonomik olsun şeklinde belirlenince hayat zorlaştı birden. İzmir çevresinde istediğimiz gibi yer bulmakta zorlandık.   Her yer doluydu. Araya taraya internetten bir apart motel bulundu Özdere civarında. Netteki resimler güzel, telefonda konuşan beyefendinin konuşması, yanıtları güzel…Nihayetinde 3 gün kalacak olduğumuz için, bütün riskleri göze alarak, yerimizi ayırttık daha fazla uzatmadan. 

İzmir Özdere civarında Kuşadası’na kadar bir sürü koy vardır, irili ufaklı. Denizi temizdir, bazı koylarda plaj kumsal, bazılarında değildir. Yat turları gelir gider, balıkların arasında yüzersiniz.  Bizim kalacağımız yer  bu koyların arasında yer alan Maydanoz koyda imiş. Gidince gördük ki Maydanoz koy aslında bir bitik koy imiş! Gerçekten de maydanoz, ama çürümüş ve pörsümüş cinsinden.  Koyun kendisinin coğrafi olarak hiçbir problemi yok. Harika bir yer(miş!)  dar da olsa güzel plaj, ve arkasında dağlara kadar yaslanan yeşillik bir alan. Deniz o kadar temiz ki balıklar arasında yüzülüyor. 

Bu harika koyun bu günkü durumu şöyle: Anladığımız kadarı ile vakti zamanında bir vatandaşımız plaj çizgisinin hemen arkasında plaja sahile paralel uzanan bir kamping kurmuş. Sanırım devletten kiralamıştır araziyi. Yıllar içinde kampinge gelen sade vatandaşlarımız kurulu çadırlarının etrafını  ve üstünü  çadır içinde kalacak biçimde  derme çatma malzemelerle, ev desen ev değil, kulübe desen kulübe değil bir duruma getirerek kapatmışlar. Öyle ki, çadır, artık bir yatak odası durumuna gelmiş derme çatma kulübenin içinde. Çadırın etrafına ise buz dolabı, TV, yemek masası, ocak , kanepe vs yerleştirilmiş. Elbette, kapının önünde bahçe de var!. Tüm kamping alanı pis bir görünümde… Kamping alanının arkasında kalan arazi ise yıkık dökük yazlık evler(!) ile çevrili. Evlerin hepsi birbirine bitişik ve nedense hemen hepsinde bitmemiş inşaat havası var. Bir metrekare boş alan yok, her yer derme çatma bina dolu.  Sanki ülkenin gözden uzak bir yerinde yıkık dökük virane bir yer!  Oysa İzmir’e sadece bir saat, Kuşadası’na yarım saat, turizm merkezinde bir ünlü bir koy burası. Kuşadası’na kalkan gezi tekneleri buraya muhakkak uğrarlar.

Bizim kaldığımız apart motel, koyun adeta incisi, ancak işte o da işte bu mezbeleliğin içine gömülü durumda. Neyse ki, temiz ve düzenli bahçesi, ve temiz, donanımlı düzeni ile çevresinden adeta izole edilmiş durumda olduğundan 3 gün boyunca evden şikayetimiz olmadı. İlk gün gittiğimiz plajdaki derme çatma tesisler(!) ve pislik evlere şenlikti. Sahilde bir şey yemek, içmek, denize karşı oturmak falan hayal!  Plajın bir ucundaki kayalıkların üstüne rastgele atılmış çocuk bezleri, pet şişelerin görüntüsü harika idi. Yürüyüş yapmaya alışkın olduğumuz için çıktığımız ilk deneme hüsranla sonuçlandı. Derme çatma evler, pislik içindeki bahçeler hevesimizi kursağımızda bıraktı. 3 gün boyunca sabah Özdere’nin düzenli plajlarına gidip akşam uyumaya Maydanoz koya geri döndük.  3 gün bitince de bir daha dönmemek üzere Maydanozu terk ettik.

Motel’in sahibine koydaki durumun rezaletini sordum. Yanıtı üzücü idi, ancak beni şaşırtmadı fazla. Koydaki binaların hepsi kaçak, imar yok, binaların hepsi ruhsatsızmış. Kanalizasyon yok, fosseptik çukurları var. Bu imarsız alandaki kaçak binaların hepsine devletimiz suyu da elektriği de vermiş sağ olsun!.  Tam bir saldım çayıra mevlam kayıra durumu.

Ege’nin incisi ve  turizm merkezi olan, marka şehir olma sevdasındaki İzmir’in turizm anlayışı işte bu.  Bilmem marka şehir sevdalısı İzmir’in valisi, Menderes’in kaymakamı, belediye başkanı ne yaparlar?

03.08.2010

Reklamlar

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Seyahat içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Değirmenimden Mektuplar 2 veya Sistem Meseleleri 3

  1. Alper Günay dedi ki:

    Beterin beteri var. Yazıda bahsi geçen derme çatma yer sahipleri bir gece ansızın temel atarak gecekondularını yapabilirler. Bilahare tapularını alıp, arazilerini turistik tesis yapmak isteyen paralı müteahhitlere büyük paralara satıp köşeyi dönebilirler. (Bakınız İstanbul Armutlu)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s