Nereden Geldik Nereye Gidiyoruz?

The mushroom cloud over Hiroshima after the dr...

Image via Wikipedia

Nazım Hikmet‘in çok sevdiğim bir şiiri vardır;  Hiroshima‘ya atılan atom bombasında ölen bir kız çocuğunun ağzından yazılan. Bu şiir, 2000 li yıllarda, Fazıl Say tarafından bestelenen Nazım Oratoryosu’nda da yer aldı diğer bazı şiirler arasında. Çok da güzel oldu müzikle şiirin uyumu; özellikle “Kız Çocuğu” adlı bölümde.

Nazım’ın büyük şair olduğu su götürmez ve bu sadece benim düşüncem değil; zaten konumuz da bu değil. Nazım, şiirlerinde sadece 2. dünya savaşında ABD tarafından atılan atom bombası ile ölen binlerce insana değil, savaşın muzaffer komutanı  Douglas McArthur komutasındaki birlikler tarafından önce Güney Pasifikte savaşında öldürülen  Japon askerleri ve daha sonra Kore savaşında öldürülen Kuzey kore askerlerine de şiirlerinde yer verdi. Bu şiirler çok güzeldir ama ben çok kızarım bu konuda büyük Usta’ya!

Sadece Nazım değil, pek çok kimse 2. savaş sonunda ABD nin Japonya üzerine gönderdiği iki atom bombasını da insanlık ayıbı olarak nitelendirir ki, ben de aynı düşüncedeyim. Her yıl bu olayın yıl dönümünde bir takım faaliyetler gerçekleştiriliyor ki, unutulmasın. Bu da güzel.

Peki, 1941 de Japonya’nın durduk yerde Pearl Harbour‘a yaptığı nedensiz hava baskınını ne yapacağız? O tarihe kadar ABD henüz 2. dünya savaşına dahil olmuş değildir ve bu baskın gafilce bir davranışça, uyuyan bir canavarın uyandırılmasından başka bir şey de olmamıştır. Ne yani, Japonların ABD üzerinde bir zafer kazanması uzun dönemde mümkün olabilir miydi hiç?   ABD de bu olayı hiç affetmedi.  O dönemdeki tüm imkansızlıklarına karşın Tokyo üzerinde ağır bir hava akını ile yanıt verdiler moral kazanmak için. Ancak, bu sadece geçici bir teselli olarak kaldı, nükleer bombalar yola çıkıncaya kadar. Nazım dahil, ABD karşıtlarının tümü atılan bombalar için ABD’ye öfke kustu, kustu da….Japonya’nın zoru ne idi Pearl Harbour limanında yan gelip yatan (evet resmen böyle idi) gemileri ve askerleri vurmak için? Kimse bunu sormuyor?  Kimsenin bunu sormadığı gibi, 2. dünya savaşında 1943 den sonra gariban Alman şehirlerini, sivillerini halı bombardımanı ile yakıp yıkan, ortadan kaldıran mütteffiklere de (ABD ve İngiltere)   kimse birşey sormuyor. O bombardımanlarda ölen siviller için anma günü falan yok! Neden? Bu bombardımanlarda ölenlerin sayısı ve yıkılan şehirlerin sayısı Hiroshima ve Nagazaki‘de ölenlerden daha mı azdır. Almanların hepsi iğrenç, kötü, kasap, nazi idi de Japonlar melek miydi?  Ya Rus ordusunun Polonya’nın Katyn ormanlarındaki katliamı? Nedense ne bunu ne de diğerlerini ne kimse görmez ama Hiroshima falan deyince olay başka! Diyorlar ki, bombalar atılmasa da zaten Japonların işi bitmişti. Doğrudur, şimdi buradan bakınca öyle görünüyor; ama Pearl Harbour baskını ile bilenmiş, 4 yıl Avrupa’yı hallaç pamuğu gibi atıp nazi ordusunu perişan eden canavarı kim zaptedebilirdi acaba?

Öte yandan, biraz daha geri gidip 1931 den itibaren Japonya’nın 1945 de resmen yenilinceye kadar Çin topraklarındaki işgalini ne yapalım? Ya Çinli kadınları yıllarca fahişe olarak kullanmaları? Ki bunun için yakın tarihte resmen özür diledilerdi Çin hükümetinden.

Çin işgali, Pearl Harbour, Hitler, Goebbels, Katyn ormanları, Stalingrad, Londra , Paris ve diğerleri, Güney Pasifik, Kuzey Afrika , öldürülen milyonlarca insan da unutulmamalıdır Hiroshima’nın unutulmadığı gibi. Bazıları ideolojiler uğruna unutuluyor, unutturuluyor… Çoğunluk Hiroshima ve bombayı atan Enola  Gay adlı uçağı duymuştur da ikinci bombayı yiyen Nagazaki’yi bilmez? Onlar insan değil miydi?  Aylarca bombardıman altında yaşayan Londra’lılar insan değil miydi?

ABD ve önceleri SSCB şimdi Rusya Bağımsız Devletler Topluluğu vb yayılmacı ülkelerin  gizli saklı politikalarına uygun propagandalarının düşüncelerimize gem vurmasına izin vermememiz gerekir!  Irak‘ı unutmayalım!

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Genel, Şiir içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s