Al Sana Reklam!

Geçenlerde alış veriş yaparken Polonez’in ince baton sucukları gözüme çarptı. Genel olarak hep Polonez’in acılı mangal sucuğunu alırım. Bu ince baton sucuklar parmak kalınlığında ve soyulma derdi falan yokmuş. Bir paket alıp attım alış veriş arabasına.

Bu sabah bu sucuklar omlete dahil oldu. Tarifi aşağıda:

3 yumurta güzelce  çırpılıp bir köşeye konacak.

Bahçeden toplanmış iki kırmızı bir yeşil biber ince ince kıyılacak ve biraz zeytinyağı biraz da tereyağı ile tavada öldürülecek kısık ateşte; ama fazla değil. Bu sırada kesme tahtası üstünde keçi tulumundan ince 10 dilim kesilecek ve bıçakla güzelce küçük küçük doğranacak.

Sonra parmak sucuklar önce ikiye bölünecek, her bir parçanın  iki tarafı 1mm kadar derinlikte çizilecek ve sucuk parçaları tavanın çeperine dizilecek, daire şeklinde.

Ateş biraz arttırıldıktan sonra çırpılmış yumurta tavaya yavaşça dökülecek. Üstüne kapak kapatılacak.

Biraz bekledikten sonra doğranmış peynirler yumurtanın üstüne eşit olacak şekilde hızla  serpiştirilecek. Tavanın üstü tekrar kapatılıp biraz beklenecek.

Biraz sonra (diyelim 30 saniye) kapak açılacak ve pişmekte olan omletin tavanın kenarına gelen 3 kısmından ve omletin tavaya temas ettiği noktalardan bir çay kaşığı kadar su verilecek; daha fazla değil. Kapak derhal tekrar tavanın üstüne kapatılacak. 30 saniye kadar sonra kapak açılacak ve hızla karabiber serpiştirilecek kara biber değirmeni kullanılarak; biber taneleri iri ayarda olacak. Kapak tekrar kapatılacak ve pişinceye kadar beklenecek.  Pişirme işlemi omlet ne sulu ne de kuru durumda iken son bulacak. Bunun için arada bir kapağı kaldırıp kontrol edersiniz. Sonra da sofraya servis…

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Yemek içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s