Sigara üzerine

Bir müddettir, sigara yasağı yürürlükte bilindiği üzere.  İsabetli bir yasak. Ancak, adı üstünde, “yasak”.  Tüm yasaklar nasıl  tatsız ise, bu da öyle.  Bu yasak bu ülkede ne kadar yerine oturur da amacına hizmet eder? Bu benim için hala bir  soru işaretidir.

Yürürlükte olan yasağın amacı sigara tüketimini azaltmak,  değil mi? Bu yasak diyelim yarın  kaldırıldı. Bir gün içinde her şeyin eskisine döneceğini düşünüyorum ben. Oysa, yasağın yürürlüğe girmesini takiben, çalışılan alanlar, yemek yediğimiz alanlar, halka açık binalar vs tertemiz havaya kavuştu değil mi?

Geçenlerde İzmir‘de bulunan diğer meslektaşlarımızla birlikte aylık yemekli buluşmamızı gerçekleştirmek üzere Bostanlı’nın göbeğinde bir restoranda rezervasyon yaptırdım (Taş Plak)  ABD de öğretim görevlisi olan bir meslektaşımız da misafirimiz olacaktı. Söz konusu restorana biraz erken gittik bir kaç arkadaş, ABD den gelen meslektaşımızı da alarak. Perşembe olduğu için ortalık tenha idi. (İzmir’de Pazartesi, Salı, Perşembe günleri insanlar pek dışarıda yemezler)  Tenha olması da iyi, çünkü bizim grup kalabalık.

Restoran masa düzenini bize uygun olarak hazırlamış; ancak tüm masalarda ikişer tane sigara tablası da var.  Bunların hepsinin derhal kaldırılmasını istedik, bir yandan da “bu nasıl iştir, kapalı yerde sigara içme yasağı var” falan diye konuşuyoruz görevlilerle.  Bu arada dolu olan bir kaç masadaki insanların fosur fosur sigara içtiklerini görünce işler çığırından çıkıverdi.  Duruma itiraz ettik doğal olarak. İtirazlar tartışmaya dönüştü. Yanımıza gelen görevliye durumu açıklamaya çalıştık ama ona göre içeride sigara içilmesi doğal olmalı ki, yasayı falan anımsatmamızı umursamadı bile.    İtirazlarımızın arkası kesilmeyince bana dönerek bu şartlarda  rezervasyonumuzu iptal ettiğini söyledi!

Durum o kadar tuhaftı ki! Koca restoran boş, içeride iki masa var sadece ve diğerlerinin de Perşembe gecesi dolacağı şüpheli ve adam, 25 kişilik rezervasyonu iptal etti, yani 25 kişilik geliri kaybetmeyi göze aldı içerideki iki masa sigara içsin diye!… Bu nasıl bir anlayıştır, nasıl iş adamlığıdır, nasıl yasalara ve insana saygıdır anlamak mümkün değil? Yasağa rağmen bize hazırlanan tüm masalarda ikişer sigara tablası olduğuna göre demek ki bu restoranda yasalar falan işlemiyor ve insanlar fosur fosur tütüyorlar rahatlıkla.

Restoranı acilen terkettik.  Doğruca, daha önceki toplantılarımızdan birisini yaptığımız bir başka restorana doğru yürüdük. Adını da vereyim burada: Bostanlı Yalın Balık.  Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer, girer girmez ilk sorum sigara durumunu soruşturmak oldu. Görevli sigara içenler gelmez bize zaten deyince ikinci ve hayati soruya geldi sıra, çünkü restoran ufak ve bizim  rezervasyonumuz da yok : ” en az 20 kişilik yer var mı?”  Perşembe’nin güzelliği işte, varmış! Burası da neredeyse boştu zaten. Ondan sonra yarım saat boyunca diğer katılımcılara erişip yer değişikliğini bildirmek için ter döktük dört koldan.  Neyse ki herkese de ulaşabildik:-) Restoranın da cirosunu , haftanın ölü gününde arttırıvermiş olduk.

Sigara sağlığa zararlıdır. Bunu biliyoruz. Gene de bu zararlara ilişkin bir bağlantıyı aşağıya koydum. Belki hala sigara içenler varsa yararlı olur

http://whyquit.com/joel/joel_02_17_smoke_in_lung.html

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Sağlık, Yaşam içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Sigara üzerine

  1. Sinan Terek dedi ki:

    Hmmm… Sigara ciroya da zararlıymış… 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s