Yönetim Sistemi Süreçlerinin Tanımlanmasına dair…

dilbert-iso9000

Süreçlere ve süreç yönetimine dair bir yazıyı ayrıca yayınlayacağım. O yazı tamamlanıncaya kadar, tüm sistem denetçilerinin bilmesi ve içindekileri okuması gerektiğini düşündüğüm bir web sitesinin adresini işaret etmek istiyorum.

Auditing Practices Group adlı bu siteyi bilenler elbette vardır ama benim görüşüm bilenlerin bilmeyenlere göre daha az olduğu, sitenin varlığını bilenlerin de tam okumadığı veya okuduğunu tam anlayamadığı yönündedir.  Bu web sitesi ISO ve EAF koordinasyonunda oluşturulan ISO 9000 Auditing Practices Group tarafından belgelendirme denetçileri için hazırlanan klavuzları içerir. Klavuzlar  belgelendirme denetiminde standarda uygunluğun belirlenmesinde dikkat edilmesi noktaları kısa ve öz olarak tanımlamaktadır. Bazı alanlarda da, gene web üzerinde bulunabilecek olan (ve ISO /TC 176/SC 2 tarafından hazırlanan)  yardımcı başka klavuzlara referans verir.

Doğal olarak bu sitede bulunan yazılar sistem denetçilerinden başka, kalite yönetim sistemi kurulmasında rol alan diğer insanlara da yararlıdır.

Sitenin web adresi şöyle: http://isotc.iso.org/livelink/livelink/fetch/2000/2122/-8835176/8835194/3541460/customview.html?func=ll&objId=3541460&objAction=browse&sort=name

Süreçlerin tanımlanmasına ilişkin klavuzun doğrudan adresi ise şöyle:

http://isotc.iso.org/livelink/livelink/fetch/-8835176/8835194/3541460/APG-IdentifyProcesses.doc.pdf?nodeid=3554119&vernum=-2

Bu klavuzun içinde ise  “N544 ISO 9000 Introduction and Support Package:  Guidance on the Concept and Use of the Process Approach)” bir başka klavuza referans var.  Web üzerinde bu başlık ile yazıyı arayıp bulduktan sonra üzerine tıklanırsa doğrudan indirmek mümkün olmaktadır.

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s