Carlos Castenada ve Don Juan’ın Öğretileri…

donjuan 1

On yıl kadar önce, sıkıntılı bir dönemimde profesör Doğan Cüceloğlu’nun bir kitabını okuyordum, adını anımsamıyorum, güzel ve yararlı bir kitaptı (“Savaşçı” olabilir).  Kitabın bir yerinde Cüceloğlu, A.B.D.’de görevli olduğu bir üniversitede tanıştığı bir antropologun adını ve kitaplarını referans verir.  Cüceloğlu’nun kitabını okumaya devam ederken, Carlos Castenada’nın kitabını da aldım. Okumaya başlayınca gördüm ki devamları da var.

donjuan 2Castenada ilk üç kitabını sanrılandırıcı bitkiler üzerine bir araştırma yapmak üzere kuzey Meksika’ya yaptığı gezilerde yazmıştır. Burada bir Yaqui  yerlisi olan ve yerliler tarafından “Bilgi Adamı” olarak adlandırılan  Don Juan Matus ile tanışır. Don Juan, Castenada’nın bundan sonraki yaşamında önemli bir yer alır.  İlk üç kitabı oluşturan çalışmalar, Castenada’nın mezuniyet ve doktora derecelerine de temel olmuştur.

Meraklıları için kitaplar şunlar :

 1. Don Juan’ın öğretileri – Yaqui Kızılderililerinin Bilgi Yöntemi-
 2. Bir Başka Gerçeklik – Don Juan’la Yeni Söyleşileri
 3. Ixtlan Yolculuğu
 4. Erk Öyküleri
 5. İkinci Erk Çemberi
 6. Kartalın Armağanı
 7. İçten Gelen Ateş
 8. Sessizliğin Erki
 9. Rüya Görme Sanatı
 10. Sihirli Geçişler
 11. Zamanın Çarkı
 12. Sonsuzluğun Etkin Yanı

Castenada’nın Don Juan Matus ile birlikte geçirdiği yıllar ( ki aylarca görüşmedikleri dönemler de olduğunu yazar) boyunca yaşadığı deneyimleri esas alarak yazdığı kitapların içerikleri, kitaplarda bahsi geçen insanlar ve onların yaşamları  hala tartışma konusudur. Neden tartışma konusu olduğunu merak edenlerin kitapları edinerek dikkatlice okumasını öneririm. Ancak, herşeye karşın ilk üç kitabın temelini oluşturan araştırmaların Castenada’nın UCLA‘da antropoloji doktorası almasını sağladığını unutmamak gerekir.

Bütün kitaplar, Castenada’nın Don Juan Matus rehberliğinde yaşadığı ve bize garip gelen olaylarlar-deneyimlerle  doludur.  Bu olaylar ve deneyimlerin hemen hepsi kuzey Meksika’da, Sonora bölgesinde yaşanır.  Sonora dağlık bir alan ve genellikle de  çöldür.  Sonora_Desert_2007

Don Juan Matus, bilgi adamı, Castenada’ya dünyayı bir başka bakışla görmeyi öğretir. O bakışta, örneğin,  içinde yaşadığımız tüm evren enerji ışın demetleri olarak görülebilmektedir: insanlar, ağaçlar, evler…her şey ışın demetleridir: Uzun çabalardan ve deneyimlerden sonra Castenada etrafını böyle görmeyi de öğrenir…Değişik şeylere bakmada uzmanlaşanlar vardır. Bulutlara bakanlar, gölgelere bakanlar, taşlara bakanlar…Ve bunların hepsi baktıkları “şey”lerde bizlerin göremediği şeyler görürler. Don Juan ve arkadaşları biz sıradan insanların bilmedikleri, ama binlerce yıl önce yaşayanların bildikleri ve zaman içinde unutulan şeyleri bilmektedirler. Don Juan Matus o kadar bilgi (ve güç) sahibidir ki, arkadaşları ( diğer Yaqui yerlileri ) ona saygılarından doğan bir korku ile yaklaşırlar hep.

Bu, dünyayı bir başka bakışla görme becerisinin yanısıra, Don Juan Matus’un yaşama ve insanlara yaklaşımı da farklıdır.  Cüceloğlu’nun kişisel gelişim ve insan davranışları-psikolojisi üzerine olan kitabında onu referans vermesi de bu yüzdendir zaten. Don Juan adeta ermiş bir insandır. Castenada’nın ruhsal zayıflıklarını, korkularını, kişisel ilişkilerdeki zaaflarını bir yandan tek tek (ve dalga geçerek-alay ederek)  yüzüne vururken bir yandan da kendini iyileştirmesi, güçlendirmesi için onu eğitir, bildiklerini ona da aktarmaya çalışır. Bunların bazıları, bizzat deneyimlediği halde, o kadar anlamsız gelir ki Castenada’ya, hocasına sormadan edemez:”Bu nasıl mümkün olabilir?” Don Juan şuna benzer bir yanıt verir ” Bilmiyorum, kimse bilmiyor, ama işte böyle oluyor, sen de görüyorsun!”  Don Juan’ın, Castenada’yı “öğrenci” olarak kabul etmesinin hiç kolay olmadığını da eklemek isterim burada.

Son zamanlarda ABD eski savunma bakanlarından Donald Rumsfeld‘e atfedilen bir not dolaşır oldu facebook adlı sosyal  paylaşım sitesinde.

Bilinen bilinenler vardır : şimdi bildiğimizi bildiklerimiz
Bilinen bilinmeyenler vardır : Şimdi bilmediğimizi bildiklerimiz
Ama bilinmeyen bilinmeyenler de vardır. Bilmediğimizi bilmediğimiz şeyler.

Bu cümleler,  yeni öğrendiği şeyler karşısında şaşkına dönmekte olan Castenada”ya, hocası Don Juan Matus’un sözleridir.

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Yaşam içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s