Kazakistan hakkında kısıtlı ve yalan yanlış notlar…

Kazakistan deyince durup bir soluk almakta yarar var. Devasa bir toprak parçası. Benim gördüğüm ise, Hazar denizinin (Caspian Sea veya Khazar Sea) kuzeyindeki küçücük bir kısmı sadece.

Kazakistan 2013 003Yukarıdaki  fotoğraftan da anlaşılacağı üzere uçsuz bucaksız çöllük bir alandan söz ediyorum. Eskiden bir iç deniz olan bu alan Hazar deniziyle birlikte, normal deniz seviyesinin 20 metre kadar altında. Ancak, bildiğimiz çölden biraz farklı. Kendine göre, yeşil demekte zorlandığım bir bitki örtüsü var yer yer. Atyrau‘da uçaktan indikten sonra güney yönüne saatlerce yaptığımız otomobil yolculuğu hemen hemen hiç bir yerleşimin olmadığı bu çöllük alanda geçti. Otomobil deyince de bir düzeltme yapmakta yarar var; büyük bir Toyota Land Cruiser veya benzerinden bahsediyorum. kazakistan 049 kırpıkGittiğimiz yollara yakışan ve dayanabilecek bir araç bu çünkü. Nefes almak için durduğumuz noktada çektiğim bu fotoda da görüldüğü gibi 400 km ye yakın yolculukta ufuk çizgisine kadar uzanan her yön böyle.

Bu durma noktası ilginç bir yer. Atyrau ile hedef noktamız arasındaki mesafenin hemen hemen orta noktasında  ve

kazakistan 013 kırpık

gelip geçen tüm araçların ya yavaşladığı ya da biraz durduğu bir nokta burası. O görünen yapı kutsal addedilen bir yer, bizdeki türbeler gibi. Dua eden bir erkek ve bir kadın görünüyor. Araçlar o noktadan geçerken duydukları saygı nedeniyle yavaşlıyorlar. Dururlarsa, inip dua ediyorlar. Bu yapının biraz yakınında, çerçevenin dışında ise tuvalet var. Ancak, sorun şu ki, tuvaletin iki kabini tuvalet olmaktan çoktan çıkmış durumda olduğundan içine girilmesi mümkün değil.  İçine girmeyi bırakın yaklaşmak da mümkün değil, hijyenik nedenlerden dolayı. Kokudan hiç sözetmiyorum.  Tuvalet(!)in Burnunun dibinde de kutsal yer var ve tuvalet ile çevresi pislik yığını durumunda. Şoföre ne yapacağız anlamında el sallayınca o da bize tuvaletin sol taraflarını göstererek el salladı ileri doğru! İnan veya inanma, kutsal yer diye bir yer var ise bir yerlerde, yakışanını yapmak lazım, içine etmek değil; bu her şey için de geçerli. Hele insan sağlığı söz konusu ise. Yoksa, kaldır bari ortadan. O 400 km yol boyunca yakıt  istasyonlarında tuvalet yok mu  sorusu da  gelebilir akla.  Güzel istasyonlar var, ancak, tuvalet yok.

kazakistan 050 kırpıkYukarıdaki foto, durduğumuz bölgeden bir manzara. Kıyılarında ve altında zengin petrol yatakları bulunan Hazar denizi ve çevresinin havadan fotoğrafları durumu daha iyi anlatıyor. Kazakistan 2013 011

Kazakistan 2013 004

hazar denizi

Vaktiyle çok büyük bir denizle kaplı olan alandaki su küçüle küçüle sonunda bu hali almış durumda. Kum, çöl kumundan ziyade deniz kumu.  Gölü çevreleyen geniş alanlar gölün durumuna göre bazan yükselen sularla geniş su birikintileriyle doluyor, ertesi gün ise bu birikinti yok oluyor.  Denize akan nehirlerde sazan, ve denize kavuştuğu yerlerde tatlı su levreği avlanıyor. Hazar denizinin kendisi ise havyarı ile ünlü mersinbalıklarının (sturgeon) vatanı. Seyahatlerimizde ne yazık ki havyar bulmak ve yemek bize kısmet olmadı.

Kazakistan 2013 001u

Sağda görünen mersinbalığı  mersin balığı(Sturgeon)  yerine de yukarıdaki sazanları ve tatlı su levreklerini gördük köylüler tarafından avlanan. Seyahat sırasında Türkler tarafından pişirilen bizim yemeklerle karnımızı doyurduğumuz için yöresel yemekler hakkında da ne yazık ki bir fikrim olamadı.

Aşağıdaki fotoğraf bölgede Ruslar tarafından açılan ilk petrol kuyusunu ve anısına dikilen küçücük bir anıtı gösteriyor. 12102013(004)

Gittiğimiz bölgeye Atyrau şehrinden ulaşılıyor. Tüm bölge gibi, Atyrau da deniz seviyesinin 20 metre kadar altında (Hazar denizi de öyle).  İstanbul‘dan doğrudan uçak seferi var.

Burası Rusların zamanında sürgün yeri olarak kullanılan bir şehir imiş. Şimdi Atyrau eyaletinin başkenti ve Ural nehri kıyısında önemli bir liman şehri. Aradan geçen zaman zarfında Kazak hükümetinin yatırımları ile, burası modern bir şehire dönüşmeye başlamış durumda. İstenirse, İstanbul’dan önce Aktau, oradan da ufak bir uçakla Atyrau’ya uçmak da mümkün; ancak bu yolu uzattığından dikkat etmekte yarar var. Air Astana ve THY nin uçuşları var. Air Astana uçuşlarının güzel olduğunu da belirteliyim. Uçaklar rahat, temiz ve servisi iyi. Atyrau’nun da, benim gittiğim bölgenin de turistik olarak gidilip görülecek yerler olmadığını belirtmekte de yarar görüyorum. Ha, “Hazar denizinin bulunduğu, daha önce deniz olan alanı bir gidip göreyim bakalım nasıl bir yerlermiş?” diye düşünülecek olursa bir şey diyemem tabii. Benim oralarda ne işim olduğunu sormayın, denizden kalan çöllük alanı vs merak etmiş olabilirim 🙂

Petrolden güzel paralar kazanan Kazaklar, bir vakitler sürgün yeri olan Atyrau kentini güzelce imar ediyorlar. Ural nehri şehri boydan boya ikiye bölüyor.  Büyük düzlüklere yayılmakta olan  şehir (zaten ufuk çizgisine kadar her yer her yönde dümdüz ve deniz tabanı…) geniş caddelerle ve bu caddeleri kaplayan yeni binalarla dolu. Şehrin dış kesimleri için ise aynı şeyi söylemek  henüz güç.

Kazakistan 2013 006Aşağıdaki foto otelin önündeki meydanı gösteriyor.   Şehri  ikiye bölen  Ural nehrinin üstüne yapılan köprüden geçtim.

Kazakistan 2013 012Nehirim iki yanında güzel yürüyüş yolları gördüm .

Kazakistan 2013 008

Ama, bir Avrupa kentinde görülecek olan kıyı kahveleri ve restoranlardan eser yoktu benim dolaştığım yerlerde.

Kazakistan 2013 013Kimbilir belki ileriki yıllarda o da olur?

Kazakistan 2013 014

Kazakistan 2013 021Kazakistan 2013 020

Akşam serinliği çökerken çektiğim fotoğraflardan da görüldüğü gibi ortalık tenha. Belki yazın daha kalabalık oluyordur.

Şehir balık vb yemekleriyle ünlü imiş ama sadece bir gece konaklayınca 4 saat yolculuktan onra, otelde ne bulduysak ona razı olduk artık.  Yemekten sonra biraz nefes almak için otelin altındaki büyük barda vakit geçirdik biraz. Votkadan pek hazzetmememe karşın, Kazakistanda hem  denemek hem de geleneklere uymuş olmak istedim. Nemiroff Lex’den görülen kadehle 3 tane içmek yeterli oldu. 14102013(002)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İçkiden söz açılmışken kolay kolay bulunamayacak olan bir başka içkiden, Ermeni Konyağından söz etmeden geçemeyeceğim. Bu konyak bulunduğumuz bölgede sürpriz olarak ortaya çıktı, içildi ve bitti 🙂

004

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Seyahat içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Kazakistan hakkında kısıtlı ve yalan yanlış notlar…

  1. Alper Günay dedi ki:

    Hazar Denizinden ve de nehirlerden çıkan hiç bir balığı yememek lazım. Hazar Denizi ve çevre topraklar ağır kirlenmeye maruz kalmış yerlerdir.

  2. Ali CAM dedi ki:

    Cok güzel ve bilgilendirici bir yazi idi. Tesekkur ederim. Kazakistan’a vize gerekiyormu?
    sevgiler
    Ali CAM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s