UHERSKE HRADISTE DİYE BİR YER

Sırada yazılacak üç yazı varken hazır gelmişken Çek Cumhuriyetinin bu sevimli ve ufak kentine ilişkin yazmaya karar verdim bu gün. Hem başım dinlenecek, hem de aradan çıkmış olacak. Uherske Hradiste hakkında tarihi ve coğrafi bilgi isteyenleri her zamanki gibi gibi google amcaya havale ediyorum.

Bu şehir Viyana’ya 2 saat, Prag’a ise 3 saat kadar mesafede. Her iki yolda ormanların içinden, yemyeşil düzlüklerden geçiyor.  20150602_124020Ancak, UH öyle turistik bir yer değil. Kendi halinde sessiz, sakin, huzurlu, temiz bir yer işte. Bence en güzel tarafı da Morava nehrinin yanı başında olması. Morava nehrini merak edenler google amcaya bakıversinler.

20150602_155225

Morava

 

Morava

Morava

Nehirin sağ kıyısı boyunca ulu ağaçların (hepsi işaretli ve koruma altında)  arasından uzanan dar yolda günün her saatinde yürüyen, koşan, bisiklete binen insanlar var. Ben de her geldiğimde mutlaka yürür veya koşarım. Aşağıdaki fotoyu dönerken çektiğim için yürüme yolu solda.

20150602_153337

 

20150602_154826Yol bazan ağaçlardan oluşan koridora dönüyor ve güneşin yakıcılığından koruyor insanları. Bazan da öyle daralıyor ki gelen bisikletli varsa yol vermek için durup kenara çekilmek gerekiyor.

5 km kadar uzanıyor bu yol ve ilerideki köye kadar gidiyor. Yürü, yürü insanın hiç bitmesini istemediği bir yürüyüş…Ama bir yerde son verip geri dönmek gerekiyor ne yazık ki20150602_154934

 

 

 

 

 

 

20150602_155039

Şehir ufak olmasına karşın temiz ve güzel oteller hiç az değil. Yemek yenecek yerler de öyle. Üstelik hepsinde lezzetli yerel yemekleri de yemek mümkün ünlü Çek biraları eşliğinde. Yerel şaraplar da güzel ama isteyene Fransız, Italyan şarapları da var. Bizim sürekli gittiğimiz (yani her geldiğimde) bir lokanta tarihi bir binadaki otelin lokantası. Bina o kadar eski ki temellerinin altında çok eski yapıların izleri bulunmuş ve bunlardan birisi de lokantanın tam ortasında.

Slunce

Slunce

Otelin adı Slunce. Lokantanın da adı Slunce Restaurace.

Slunce Restaurace

Slunce Restaurace

Otel binası alttaki fotoda  ortadaki yapı. Öyle küçük durduğuna bakmayın çok büyük bir yapı; arka tara doğru uzanıp gidiyor. Meydan ise UH nin hükümet meydanlarından birisi. İki tane böyle büyük meydan var yan yana.

20150602_203319

20150602_201930

 

20150602_185707Slunce lokantasında her zaman sarımsaklı çorba olur, çok da güzel olur. 5 km yürümeden sonra dilim damağıma yapıştığından bira ihmal edilmedi. Çorbada sadece sarımsak yok görüleceği üzere. İçinde küçük parçalar halinde kızartılmış et ve sıcak çorbanın içine lop diye bırakılmış çiğ yumurta sarısı var. Sanırım un vs ile de terbiye edilmiş ama ben Vedat Milor olmadığımdan ve açlıktan öldüğümden ve çorba çok lezzetki olduğundan pek inceleme imkanım olmadı. Çiğ yumurta sarısı sıcak çorbanın içinde kendiliğinden pişti. Çorbadan sonra ördek ciğeri geldi. Biraz kurutmuşlar ama yine de lezzeti yerinde idi.

20150602_191250

 

En sonunda da yine ördek çiğerli, bonfileli bir yemek istedim.

20150602_193139

 

Görüldüğü üzere bunun içinde acımsı yeşil biber, tatlı kırmızı biber, mısır ve siyah fasulye var. Sosunu da artık nasıl yapmışlar bilmem. Burada adet, et yemeği vs isteyince yanında mutlaka bir de “side dish” isteniyor. O da genellikle değişik şekillerde pişirilmiş patates veya sebze. Gönlünüzden hangisi geçiyprsa onu söylüyorsunuz. Ben söylemesem de olurmuş çünkü bitiremedim.

Bir iki gün daha buralardayım. İmkan olduğunca bu yazıyı güncellemeyi düşünüyorum

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Doğa, Seyahat, Spor, Yemek içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s