Malta Lokantalarına dair…

Bu yazıda Malta’da güvenle lezzetli yemekler yenebilecek bazı yerleri yazacağım. Ağır ve tempolu bir çalışma esnasında bana bu güzellikleri görme fırsatı yaratan ev sahiplerime teşekkür ediyorum.

1. Nokta El Patron adlı lokanta. El Patron, Zurrieq adlı küçük sevimli bir köyde. Deniz kenarında Zurrieq. Karşısında açık denizde vakti zamanında Ingiliz donanmasının top atışı talimleri için kullandığı kayalık ada var. 20150420_124657

20150420_124614

Köyün girişindeki park yerinden sahil kenarındaki yola çıkıp sağa dönünce biraz ilerde sağda El Patron. Lokanta 2 katlı bir binada. 2. katı kapalı ve kışın hizmete açık. Çatı katı doğrudan Akdeniz’e açık püfür püfür rüzgar alıyor.  Göz alabildiğine açık denize karşı saatlerce oturası geliyor inanın. Sahibi de bir zamanlar Istanbulda bulunmuş. Her türlü deniz ürünü güvenle yenebilir burada.  Yerel şarapları da güzel.  Biz en üst katta yani çatıda yediğimiz için denizden gelen rüzgarla biraz ürpermedik değil ama yaz aylarında ve özellikle geceleri yemek yemek için harika bir yer olduğunu düşünüyorum. Aşağıdaki fotoda çatı katı görülüyor. Fotodaki ben değilim 🙂  Solda görülen yapı ise şövalyeler zamanından kalma gözetleme kulesi.

20150420_125103

El Patron, Zurrieq

20150420_125252

El Patron’un çatı katındaki yerinden…

2. Noktamız  Hagar Qim Restaurant.

StarWebMalta.com-H002-01

Hagar Qim İÖ 3500 veya daha öncesinden gelen 2 mabedin  kalıntılarının olduğu bölge. Lokanta  tam mabetlerin bulunduğu alanın girişinde. Denizi gören (daha önceki bir yazımda bahsetmiştim) 2 mabeti gördükten sonra bu lokantada yerel yemekleri tadarak dinlenmek güzel olacaktır. Mabetler birbirinden uzakça ve neresinden baksanız 2 saat alabilir gezmek.

StarWebMalta.com-H002-05

Yerel yemek deyince tavşan tabii, ve ondan önce bizdeki ara sıcak benzeri olarak istenebilecek salyangoz 🙂

Malta’da yerel şaraptan şaşmayın derim.

Hagar Qim

Hagar Qim

20150421_135745

Tavşan, Hagar Qim lokantası

3. Nokta Birzebugga’da (veya Birzebuggia) deniz kenarındaki  Water’s Edge. Birzebugga insanın gözlerini alamadığı güzellikte bir sahili olan ufak bir şehir.

Birzebugga

Birzebugga – Pretty Bay

20150422_125451

Pretty Bay

Waters Edge

Water’s Edge, Birzebugga

Adı su kıyısı olan ve güzel koya bakan lokantada ne yenir? Tabii deniz ürünü. Karidesli salata ve deniz ürünlü düdük makarna denemeye değer.

20150422_134907

4. Nokta Ta’xBiex adlı bir ufak şehirde (şehirler zaten hep ufak)  Mamma Mia adlı lokanta. Burası şehirin içinde ve tam denizin kenarında sağında solunda bağlı yatlarla değişik bir restoran. Öğle yemeği saatlerinde kalabalık oluyor. Yemek çeşidi olarak ne isterseniz var: Malta’nın geleneksel yemekleri, et yemekleri, deniz ürünleri ve salatalar.

Mamma Mia, Ta'xBiex

Mamma Mia, Ta’xBiex’den deniz

Mamma Mia, Ta'xBiex

Mamma Mia, Ta’xBiex

20150423_135627 20150423_135525

5. Nokta St.Julian’s şehrindeki (St Julian’s Ta’xBiex ile bitişik olan Sliema ile bitişik olan göreceli olarak daha büyük bir şehir ve Malta’nın eğlence ve alış veriş merkezi)  Sciacca Restaurant.  Burası diğerlerine göre daha kalbur üstü ve fiyatları da daha yüksek olan bir lokanta.    Sciacca deniz ürünleriyle ünlü ve üstelik bunların bazılarını taze taze çiğ olarak yemek de mümkün. Bunların arasından biz  bir tür midye, ortadan ikiye bölünmüş kabuğunda iri kırmızı karides, kabuksuz küçük karides ve  somonun tadına baktık. Midye ve karidesler özel bir sosla terbiye edilmiş olarak servis edildi. Aşağıdaki foto ise adını unuttuğum bir balık, ana yemek olarak geldi.

Sciacca Restaurant

Sciacca Restaurant

6. Nokta tarihi (bu tanım pek doğru değil gerçi çünkü Malta’da tarihle iç içe yaşanıyor) Three cities (Üç Şehir) bölgesinde bulunan Birgu şehrinde : Don Berto lokantası. Birgu şehrine girince insanın ağzı açık kalabiliyor 🙂  Don Berto tarihi bir binanın en üst katında ve yine denizin dibinde.

Don Berto , Birgu

Don Berto , Birgu

Biz şu şemsiyelerden birisinin altına oturduk şemsiyeyi açtırarak. Bu lokantanın da deniz ürünleri güzel diye geldik ve öyle çıktı. Diğer arkadaşlar başka yemekler yediler afiyetle.

20150424_143542

20150424_151340

20150424_142620

Birgu, Don Pedro’dan

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Seyahat, Yemek içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s