Olasılıklar veya Feuerzauber

Klasik müziği  ve ardından gelen romantik müziği çok severim;  operayı da  sevmeme rağmen orada pek iyi değilimdir. Yıllar önce kaydettiğim bir müzik parçası bu yüzden benim için sürekli bilmece olarak kaldı yakın zamana kadar.

Wagner’in ünlü Die Walküre operasının uvertürü, çoğu insan için operanın kendisinden daha iyi bilinir durumdadır. Die Walküre operası görkemli bir  sanat eseri, tamamını dinlemek de, seyretmek, seyredecek yer bulmak da zordur. Ayrıca 4 saate yakın sürüyor 🙂 Uvertür sadece 5-6 dakika süren görkemli bir müzik ve tv, radyo kanallarında insanın karşısına çıkabiliyor. Die Walküre uvertürü F.F. Coppola’nın ünlü Apocalyps Now adlı filminin helikopter saldırısı sahnesinde de vardır. Buradan anımsayanlar olabilir.

Bilmece konusuna geri dönelim. Bir uvertürün bittiğini anlayacak kadar müzikten anlarım. Ama yukarıda bahsettiğim kayıttaki uvertür bitiyor ama bitmiyordu nedense. Farkettim ki ki uvertürün arkasına aynı operadan bir başka müzik parçası eklenmiş ama hangi parça ve operanın neresinden. Uvertür kendi başına bir mücevher, o eklenen parça bir başka mücevher. Yıllarca, sanırım 10 yıl olmuştur, bu kaydı kafamda bu soru işareti ile dinledim yanıt bulamadan. Operayı benden daha iyi bilenlere de sordum ama nafile. İnsanın aklına bir şey takılınca da rahatsız ediyor. 4 dakika kadar süren müziği bulmak için tüm operayı da dinleyecek vaktim hiç olmadı!

Olasılık kuramı diye bir şey var,  çok ilginçtir. O kadar ilginçtir ki mesela kuantum mekaniği bir parçacığın bakıldığı yerde bulunabilmesinin olasılığını hesaplar; o da orada oluyor. zaten!  Şu Wagner müziğinin bulunabileceği yerlerde olma olasılığını hesaplayacak halim ve bilgim olmadığından artık umudum kalmamıştı hiç uzun zamandır.  Sonra soğuk ve karlı bir kış günü  Istanbul Atatürk hava limanında otobüsten inerek apronda bekleyen Boeing 777’ye bindim. Tam kanadın üstünde idi yerim. Pencere kenarındaki koltuğuma oturdum. Küçük pencereden görünen muazzam kanadın üstünden apronun ışıkları yansıyor, kar taneleri ıslak metalin  üzerinde kendilerine yer edinmeye çalışıyordu.

Boeing 777 büyük uçaktır. Dolması vakit alıyor. Genellikle dış hatlarda kullanıldığından koltukların arkasında  THY nin planet kabin içi eğlence sisteminin ekranları vardı, ve açıktı sistem. Bazan açmazlar iç hatlarda ama bu sefer açıktı işte. Çantamdan ayırmadığım kulaklığımı çıkarıp taktım. Önce filmlere göz attım, sonra müzik dinlemeye karar verdim.Menüden klasik müzik yayınlarını buldum. Biraz Mozart, olmadı, sonra biraz Brahms keman konçertosu, o da olmadı. Gezinirken Wagner uvertürleri ve operalarından seçmeler albümü geldi. Eh, Die Walküre’yi dinlemeden olmazdı. Onu dinlerken, ekranda listeye de göz atmaya başladım. Feuerzauber diye 3.30 dakikalık bir parça daha vardı. İçimden ya bu sakın o benim müzik olmasın diye geçti. Feuerzauber de ne demekse onu da bilmiyorum. Uvertür bitti, Parsifal uvertürüne geçtim, sonra ondan sıkılıp Feuerzauber’e döndüm. Müzik başladıktan 3 saniye sonra da sesi sonuna kadar açtım. On yıldan fazladır ne olduğunu öğrenmeye çalışıp da dinlediğim müzik kulaklarımda idi! 🙂  Orijinali üstelik yani operadaki haliyle. Bendeki kayıt sırf orkestra uyarlaması imiş. 5- 6 kez dinledim üst üste.  Feuerzauber sözcüğünü de not ettim eve dönünce araştırmak üzere.

Bendeki kayıt bu güzel operanın açılış (uvertür) müziği ve son sahnesinin müziği imiş.

Feuerzauber, yani ateş büyüsü,  Die Walküre’nin son sahnesi. En az uvertür kadar etkileyici bir müzik, sahneden hiç bahsetmiyorum.

Hiç aklıma gelir miydi bir gün iş için Çorlu’ya gideceğim, dönüş uçağının 19.00 olması, o uçaktaki müzik sisteminde yıllardır aradığım müziğin olması, kabin şefinin müzik sistemini açık tutacağı, eğlence sisteminde onlarda film ve müzik varken Wagner seçeceğim falan…?

 

 

 

 

 

 

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Müzik, Yaşam içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s