Sağlık meseleleri…

Hekime sorarsan sakin olacaksın, sinirlenmeyeceksin, üzülmeyeceksin, sinirlenmeye, üzülmeye neden olan ortamlardan uzak olacaksın. Ek olarak şu iki ilacı da alacaksın ve bir ay sonra gelip şu tahlili de yaptıracaksın ve şu ilaca da başlayacaksın!  Olur paşam!

Cehalet mutluluktur -ignorance is bliss- diye bir şey var, buna aptallığı da ekleyebiliriz. Aptal olan aptallığının ve  cahil  cahilliğinin bilincinde olamaz. Ancak cehalet başka bir şey. Cahil ama aptal olmayan birisi bilmediğinin nispeten farkına varırsa, öğrendikçe daha fazla bilmediği şey olduğunu görür. Cehalet garip bir şeydir. Üniversite bitirmek cehalete engel olmuyor. Bakınız tv kanallarında program program gezenler.

Öğrenmenin birinci şartı bir şey bilmediğini baştan kabul etmekten geçer; bunun değişik varyasyonları olabilir. Feynman, bir başka fizikçi tarafından çözülmüş bir konu önüne geldiğinde oturup en başından problemi çözermiş diğerinin çözümünü alıp kabul etmek yerine. Ne kadar çok öğrenilirse, bilinmeyen daha da büyüyerek artar. Bildiklerinizin bir kürenin içini doldurduğunu düşünün; öğrendikçe küreni iç çapı artar, ama dış çap daha çok artar. Bilmediklerinin farkında olan insan bilmediği konularda korkmadan “bilmiyorum” der, veya hiç konuşmaz. Bildiği konularda da ayağı yere sağlam basar, kişisellikten uzak olarak. Akıllı olan insanın kendi düşünceleri olur, başkalarının düşüncelerini alıp satmaz.

Akıllı insan bilmiyorum demekten korkmadığı gibi her konuya da maydanoz olmaz.

Cahil veya aptal, her ne ise artık, insanın etrafında olup bitenleri kavramaya gücü yetmez.  Kavramak için çaba sarf etmek gerekir, zor iştir. Onun yerine Ahmet ne demiş, Ali ne demiş, kerameti kendinden menkul çakma filozoflar, büyüklerimiz(!) ne demiş nasıl yapmış, bunlara bakar koyun gibi ev dışında ve televizyon kanallarında; “bağyan”lara bakar tv kanallarında, ruhunda sapıklık da varsa ağzının suları akar, daha da olmadı tecavüz eder ve hakime de “tahrik oldum bacağını görünce” der!  Diyelim ruhunda sapıklık yok, o zaman tecavüz, hakim falan da yok. Ne mutlu ona! Üç otuz parayı alır  ay sonunda büyüklerinin layık gördüğü, ekmeği eğer bulursa kuru fasulyenin suyuna banar yer. Bu işlerde bir yanlışlık var yahu diyenleri anlayamaz; niye yanlış olsun ki? Büyükler ne derse o olur. Yanlışlık var diyen de kim ki? Geçenlerde dediler işte polisler attı hepsini içeri, demek ki yanlış diyenler yanlış. Allah büyüklerine  zeval vermesin yoksa bu karda kışta bu ekmeği de bulamaz. Ne güzel apartmanlar yapıyorlar, köprü mü ne yapıldı, tüneller, uçak limanları falan..Büyükler çalışıyorlar. O üç otuz kuruş aylığı da dört otuz yapıverselerdi  ne vardı ama olsun varsın Allah zeval vermesi büyüklere… Sinirleri alınmış olduğundan bunlarda daha ziyade yanlış-eksik beslenme kaynaklı hastalıklar olur: Erken saç dökülmesi, diş dökülmesi, kas-iskelet sistemi hastalıkları, erken bunama vs vs. Bu zavallımlar ezilmeye müsait olurlar ve kötü niyetliler tarafından da ezilir ve sömürülürler.

Kerameti kendinden menkul çakma filozofları merak edenler facebook sayfalarına bakabilirler. Küçük fetullahlarla dolu ortalık ve yüzlerce de takipçisi var!. Ne mutlu!

Sağlık diyordum; hekim beyin yazdığı o ek ilacı almadığım gibi bir ay sonra gidip yeni tahlil yaptırıp bilmem ne ilacına da başlamadım. Hekimler de hekimlikten çıkıp tacire dönüşmüş durumdalar. Bunu anlamak 5 dakika almıyor, hekim değilim ama aptal hiç. Lakin adamın “sinirlenme, gerilme, gerekirse ortam değiştir” sözleri doğru?

Hangi ortama gideyim hekim bey?

 

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s