ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemine dair

Enerji yönetim sistemi pek benim konum değil ama sonuçta o da bir yönetim sistemi olduğundan bu sefer de ona dair yazdım.

Çevre yönetim sistemi standardı ISO 14001’in odak noktası ilk yayınlandığı yıllardan bu yana çevrenin kirletilmemesi, kirliliğin azaltılması, doğal kaynakların korunması olmuştur.  Bu odak noktası standardın ilk yayınlandığı yıllardan itibaren gittikçe gelişen yasal mevzuata uyumla güçlendirilmiştir.

Ancak aradan geçen zaman içinde çevre ve doğal kaynakların korunmasında ISO 14001’in yeni standartlarla desteklenmesi gereği ortaya çıktı. Doğal kaynakların korunmasında ve  kirliliğin önlenmesinde ISO 14001 çok açık gereklilikler içermez.  Son yıllarda bu iki alanda yasal mevzuatın ve diğer gerekliliklerin de iyice belirginleşmesi sonucunda ISO 14001 çevre yönetim sistem standardının iki yavrusu oldu; bu yavrular serpilip büyüdüler ve iki yeni standart yayınlandı. ISO 50001 enerji yönetim sistem standardı ve sera gazlarına ilişkin olarak  ISO 14064 Sera gazı yönetim sistemi standartları.

Enerjiye olan gereksinimin artması, fosil enerji kaynaklarının sonlu olması vb etkenlerle yenilenebilir enerjiye olan ihtiyac giderek artıyor. Sürdürülebilirlik için mevcut kaynakların daha verimli kullanılması  kaçınılmazdır. Enerjinin kullanımında verimliliğin sağlanabilmesi için konunun bir yönetim sistemi içinde ele alınması gerekliliğinin yanısıra, devletler de bu konuda birbirlerine paralel olarak enerji yönetimine ilişkin  gereklilikler içeren yasal mevzuatı yayınlamışlardır ve uygunluğu titizlikle takip etmektedirler.  Belli seviyenin üzerinde enerji tüketen kuruluşlar yasa gerekliliklere uygun olarak enerji verimliliğini sağlamak durumundadırlar. ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemi standardı da bu konunun kuruluş tarafından yönetim sisteminin bir parçası olarak nasıl ele alınacağına dair gereklilikleri içermektedir.

ISO 50001:2011  Enerji Yönetim Sistemi Standardı bütün yönetim sistem standartları gibi Planla-Uygula-Kontrol Et-Önlem Al (PUKÖ) döngüsünü esas alır:

Ekran Alıntısı

Tüm yönetim sistemlerinde olduğu gibi enerji yönetim sistemi için de üst yönetimin kararlılığı  ve desteği gereklidir.  Sisteme inanmayan bir üst yönetimle çalışmaların başarıya ulaşması beklemek nafile olacaktır. Enerji yönetim sisteminin bir kişi tarafından yürütülmesi mümkün değildir. Üst yönetim liderliğinde bir ekip, tüm çalışanların katılımı ve desteği sistem için şarttır.

Kalite Yönetim Sisteminin olduğu gibi Enerji Yönetim Sisteminin de olmazsa olmaz 7 temel prensibi var. Bu prensipler etkin bir enerji yönetimi için çerçeve oluşturmaktadırlar.

  1. İlerleme Yönetimi:

Enerji Yönetim Sistemi daha önce tasarlanan ve kararlaştırılan planlara göre iyileşerek/gelişerek  işleyecek  biçimde yönetilmelidir.

  1. Değişiklik Yönetimi:

ENYS’nin iç ve dış kaynaklı değişikliklere (tehditlere uygun biçimde karşılık vererek) uygun karşılık vererek işleyişi sağlanmalıdır.

  1. Operasyonel Sorunların Çözümü:

Operasyonel sorunların, iyileşme fırsatı olarak görülmesi ve  hızla çözümlenmesinin sağlanması kritiktir.

  1. Risk Yönetimi:

Risk faktörlerinin sürekli iyileşmeyi garanti altına alacak şekilde değerlendirilmesi sağlanmalıdır.

  1. Acil Durum ve Sürdürülebilirlik için Hazırlık:

Olası acil durum senaryoları yazılı hale getirilerek  uygun güvenlik seviyelerinin korunması/sürdürülmesi sağlanmalıdır.

  1. Doküman Yönetimi:

ENYS’nin kontrol altında ve sürekli iyileşerek işletilmesi için temel dokümanların tanımlanması, hazırlanması, sürdürülmesi ve gereğinde güncelleşmesinin sağlanmalıdır. Bürokrasiden kaçınılmalıdır.

  1. Hedefler ve Değerlendirme Kriterleri:

Üst yönetim tarafından hedeflere erişimin değerlendirilmesi için şeffaf ve tarafsız değerlendirme kriterleri belirlenmelidir. Bu, ilerlemenin veya sonuçların başarılı bir şekilde değerlendirilmesinde hayati öneme sahiptir.

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s