Bir viyolacının notları 3

Bugün yine bir notu çıktı ortaya ünlü viyola ustasının.  Viyola çalanın ünlüsü keman, piyano çalanlar gibi olmaz. Orkestra önüne çıkıp da konçertolar falan çalınmadığından viyola ile, onu çalan ustaları kendi çevreleri-ki bunu küçümsememek gerek- ve bilenler bilir işte. Nedense bir ikisi dışında viyola için konçerto yazan olmamış hiç besteciler arasında. Neyse, benim viyolacı büyük orkestralarda yıllarca çalmış olan bir usta, bunu bilin yeter. Güzel de yazıyor :-). Usta yıllardır yurt dışında yaşadığından İngilizce klavye ile ve bazan düşünce akışına kapılarak yazar. Kolay okunması için bir iki yerini düzelttim yine.

“Pazar günü gene. Yalnızlıklar havuzunda yüzme dersi. İlk beni denize attıkları günü hatırlıyorum. Ankara çocuğu, sen ne anlarsın denizden? Sadece şiirlerde Orhan Veli anlatır sana büyük suyu. Boğuluyordum, bağırdılar “kulaç at, kulaç at” diye attık ve kurtulduk. Hala kulaç atıyoruz desem yalan olmaz. Her tanrının günü bir yerin sızlar bir yerin ağrır. Sahile varırsın gibi geçer bir kaç günlüğüne. Her günün başka olduğunu öğrendiğin  yaşlar.

Köpek olmasa evden çıkmam valla. Benim pub yürüyüş 37 adım. Dönüşte biraz daha fazla çünkü hız aynı değil. Ama Chip “hadi gidiyoruz” der, kalkıp gideriz. Doktorun dediğine göre en iyi fiziksel eksersiz yürümekmiş. Bazı arkadaşlar yüzmeye giderler “sen de gel” derler. “Bu yaştan sonra giysilerimi milletin önünde çıkarmam” derim. “Sanki görülecek bir şey varmış gibi niye kendine saklıyon?” dedi geçenlerde bir arkadaş.  Ha ha ha. Ne doğru yav.

Pazar günü yıllar önce ”ben azar” günü olurdu; şimdi azar azar giden trenden beyaz mendil sallıyoruz.”

R.G’e sevgiler

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Yaşam içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s