Yönetimin gözden geçirmesi üzerine…

Yönetimin gözden geçirmesi yönetim sistem standartlarının bir gereğidir. 2015 versiyonlarında ISO 9001 ve ISO 14001 madde 9.3 de bu gereklilik detaylı olarak ifade edilmiştir. Artık tüm yönetim sistem standartları yüksek seviye yapıya uygun olarak yazılmakta olduğundan diğer standartlarda da öyle olacak. ISO 9001 2008 de madde 5.6 da ifade edilmişti bu gereklilik ve ISO 14001 2004 de madde 4.6 da.

Aşağıdakileri okuduktan önce veya sonra madde 9.3 ü tekrar tekrar okumak yararlı olacaktır.

Standartları bir kenara bırakalım şimdi. Yönetimin gözden geçirmesi yönetilen sistemin politikalar doğrultusunda etkin ve verimli olarak uygulandığını, hedeflere erişmekte yararlı olduğunu görmek için yapılır.

Yönetimin gözden geçirmesi üst yönetim tarafından yapılan ciddi bir iştir.

Bir sistem  belirlenen bir amaç doğrultusunda davranan-davranması istenen, birbirleriyle etkileşim içinde hareket eden alt sistemlerden oluşan bir bütündür.  Bir sistem birbirleriyle etkileşim içinde, belirlenmiş olan amaç doğrultusunda uygulanan süreçlerin bütünü olarak da tanımlanabilir.

Bir sistemin amacı doğrultusunda hareket edebilmesi için  amaca uygun olarak kısa-orta uzun vadeli hedefler belirlenir. Bu hedefler uygun olduğu şekilde ve gerektiğinde yenilenebilir/değiştirilebilir.  Hedeflere nasıl erişileceğine dair hareket planlaması yapılır. Hareket planında öngörülen faaliyetlerin plana uygun olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği izlenir.  Hedefler belirlenirken  sistemin amacı doğrultusunda ilerlemesinde ve hedeflere erişmekte etkisi olan risklerin önlenmesi veya etkilerinin azaltılması veya fırsatların gerçekleştirilmesine ilişkin faaliyetler de göz önüne alınır. Hedefler,  amacı doğrultusunda, politikalarına uygun olarak kuruluşun sürdürülebilirliğini sağlamak için belirlenir üst yönetim ve yönetim ekibi tarafından.

Sistemin etkin ve verimli olarak çalışmasını sağlamak için ise sistemi oluşturan süreçler kontrol altında tutulur.  Bunun için kontrol noktaları ve bu noktalarda yapılacak izleme ölçme  sonuçları için kabul kriterleri belirlenir. Kontrol noktalarında süreçlerin performansı izlenir ve ölçülür.  Sürecin performansı hakkında kontrol noktalarında yapılan izleme – ölçme sonuçlarının  ilgili kabul kriterleriyle karşılaştırılmasıyla bilgi sahibi olunur.

Yönetim sistem standartları bağlamlarına göre yönetimin gözden geçirmesinde girdi olarak alınması gereken konuları açıklarlar. Bu konular izlenmesi, ölçülmesi, ölçüm sonuçlarının analiz edilerek bilgiye dönüştürülmesi gereken faaliyetler/konulardır.

Yönetim kurduğu ve kaynaklarını sağladığı sistemin belirlediği politikalar doğrultusunda, kuruluş amacına uygun olarak, etkin ve verimli çalışıp çalışmadığını görmek ister.

Yönetim sistem standarlarının 9.1 maddesi  nelerin izlenip, ölçüleceğini ve sonuçlarının analiz edileceğine ilişkin gereklilikleri açıklamaktadır; ancak elbette izlenip ölçülmesi gerekenler bunlarla sınırlı değildir.

Yönetimin gözden geçirmesi izleme, öçme ile elde edilen verilerin analizinden elde edilen bilgiler gözden geçirilerek, değerlendirilerek yapılır. Gözden geçirme sonucunda da gerekli görülen noktalarda geleceğe dönük iyileştirmelere karar verilir ki kuruluşun performansı artsın/iyileşsin. Gözden geçirmede esas alınacak minimum noktalar standartların 9.3 maddesinde tanımlanmıştır. Yönetim gözden geçirmesinin çıktısının iyileştirme fırsatlarına ilişkin kararları içermesi gerekir.

Yönetimin gözden geçirmesi bir sistemin olduğu yerde üst yönetimin kaçınılmaz faaliyetlerinden birisidir herhangi bir standart istese de istemese de, ve yukarıdaki yapılır.

Hal böyle olunca, gözden geçirmeye ilişkin kanıt/kayıt olarak bilgisayarda yazılıvermiş iki sayfalık  ona da baktık, bunu da konuştuk, şuna da baktık mealinde bir toplantı notunun yeterli olamayacağı açıktır.

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s