Bir viyolacının notları 4

ruşenViyolacımızın bu seferki notu ilginç bir anı. Herzamanki gibi İngilizce klavye ile yazılmış olan orijinalin orasını burasını düzelttim. Metni kolay okunabilmesi için 3 paragrafa böldüm, ve elimden geldiğince yazım kurallarına göre de düzelttim yazının orijinalliğini korumaya çalışarak.

“1960 devrim olmuş. Gürsel CB.  1961 CSO ya girmişim. 1962-3 gibi.  İngiltere’ye bir burs durumu var ama askerlik araya giriyor. Akşam konser var. Efsane CSO müdürü Mükerrem Berk çağırdı “ Dinle”  dedi “Hem Gürsel hem İnönü bu aksam konsere geliyor. Hemen konser bitince kız peşinde alıp başını gitme”. Uydum. Konser sonu aşağıda kokteyl gibi bir şey var. Beni çağırdılar. Gürsel ve İnönü yan yana oturuyorlar CSO salonunun altında.

İnönü ” Sen misin ” dedi ”bu yetenekli olan, dışarı gitmek isteyen?”

Mükerrem Ağabey ”Bakın paşam bir görün çocuğu” demiş. (İnönü) Birini çağırdı elime bir kart tutuşturdular. Ertesi günü Genelkurmaya gittim. Çok kırmızı yüzlü bir general  o kartın üzerine bir şeyler yazdı, dediği yere götürdüm. Tecilim oldu, İngiltere’ye gittim.

Yani bir gence ilgi gösterildi o zamanların stili ile. Tarihten bir yaprak. Ama kız olsaydım atla git, askerlik diye bir konu yok. Dönüşte ilk yapılan kontrolde pasaportum elimden alındıydı trende askerliğimi yapmadığım için. Kanuni Süleyman Sultan’ın çocuklarıyız ağabey yav. Viyana’yı almak için yüz bin kişilik ordusu ile gitmiş iki kez ama alamamış. Ama Mozart ve Viyana Osmanlı modasını almış yufkası ile Yeniçeri Müziği ile bas drum, triangle , cymbals ve Turkish March dedikleri. Her şeyde bir hayır vardır derler, o biçim.”

R.G.’e teşekkürler.

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Müzik, Yaşam içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s