Bir Viyolacının notları 5

Viyola ustası Ruşen Güneş’in anıları derya gibi. Bunların facebook sayfalarında kaybolup gitmesini istemediğimden burada yayınlamaya devam edeceğim kendisinin izniyle.

Her zamanki ufak tefek düzeltmelerle yazısı aşağıda:

“Kadro, simdi olmayan veya zor alınan (bir kadro idi). 1961 de Ankara Devlet Konservatuvarından  4 yaylı çalgıcı mezun olmuştu: Kemancılar Akşit Yücelen, Cengiz Özkök, viyola ben ve çellist Dogan Cangal.

Hem Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) hem de Opera orkestrası bizi istiyorlardı.

Bizim karar vermemiz için bir toplantı yapıldı Operanın altındaki CSO odasında. O zaman CSO salonu yok, konserleri Opera sahnesinde yapıyorlardı. Cüneyt Gökçer Opera Müdürü idi. O efsanevi sesiyle bir konuşma yaptı: ”Bize gelin hem hemen daha fazla para kazanırsınız (Menderes’ in büyük aşkı soprano sayesinde) hem de çakı gibi bir orkestramız var vs vs. Ve vardı gerçekten.

Sonra CSO Müdürü Mükerrem Berk konuştu o da o efsanevi sesi ile sahne üstünün çekiciliği anlattı. Büyük isimli solistler şefler turlar vs. Biz CSO yu seçtik. Cüneyt Gökçer toplantı sonunda ”Bu büyük bir olay, yarışma. Sanat dünyasında yarışma olmalı, ancak bu sekilde ileri gidilebilir” deyip ”Bize katılmadınız ama bu gün çok önemli bir gün” diye eklemişti teşekkür ederek onun kurumuna katılmak istemediğimiz halde. Seçenek en önemli konu olabiliyordu Ankara’da yav 1961de. Neredeydik ne olduk? Ve çok esaslı adamlar vardı sanat kurumlarının baslarında. Bir yaprak daha geçmişten; istediğin kadar göz yaşı dök veya UMUTla yaşa.”

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Müzik, Yaşam içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s