Bir Kasım gecesi

Bugün arabanın bakımını yaptırdım. Bu sürede işe yarar hiç bir şey yapmadım. Yağmur yağıyordu. Hala yağıyor. Eve döndüğümde hava kararmaya yüz tutmuştu. Tavukların yemlenmesi ve kümesin temizlenmesi gerekiyordu. Tavukları yemledim. Kümesi temizledim. Bunlar olurken 3 horoz arada bir birbirlerine girdiler, umursamadım. Tavuklar da umursamadılar, pıt pıt pıt yemlerini yediler kaplarından.  Yağmur kesilmişti. Kümesin çatısını kontrol ettim, sağlam. Tavukların su kabını doldurdum. Kümesi temizlerken karnı doyan ve tüneğe çıkmak isteyen tavuklar birbirlerine girdiler ama umursamadım. Temizlik bitince hepsi hemen yerlerine yerleştiler. Kavgacı horozların da sesleri kesildi. Yumurtaları da folluktan alıp kümesten çıktım. Yağmur serpiştirmeye başladı. Kümesten aldığım tavuk gübrelerini bahçeye savuruverdim. Yağmur başlamak üzere idi. Erir gider ve toprağa faydalı bir şey.

Eve girdim. Kediler hala ortada yoktu. Verandaya çıkıp mama konservesinin kapağını kutuya çarparak seslenince Norveçli ile Taşkafa koşarak geldi. Patilerini kontrol ettim, ıslak ama çamur yok. Yemeğe oturdular. Üstümdeki bahçe ceketini çıkarıp yerine astım. Prenses kedi Sürmeli hala ortada yoktu. Çıkıp yine seslendim, yine yoktu. Diğer iki kedi paçamda dolaşıyordu. Onlara gidip salonda beni beklemelerini söyledim. Gittiler, sonra geri geldiler. Kahve yaptım. Sıcak sıcak iyi geldi. Sırtımdaki  hala yarı terli tişört ve gömleğin üstüne polarımı giyip salonda koltuğuma oturdum. Kahvemi içerken dışarıdan miyav sesi geldi. Sürmeli hanım gelmiş, ıslak. Patiler temiz. Ona da mamasını verdim. Gidip banyo yaptım, salona indim. Norveçli kız Sürmeli kızı kovalamaya başladı, dövecek yakalarsa.  Ona bağırdım terbiyesiz kedi mealinde. Gidip salonda kanepenin arkasına girdi utancından. Üzüldüm.  Onun maması az gelirse siniri bozulur ve Sürmeli’ye saldırır. Bütün gün kuru mama yediler, konserve az geldi tabi. Yeni bir konserve açıp çağırınca koşarak geldi Norveçli.  Onu görünce Sürmeli ve Taşkafa da bize de ver diye geldiler. Üçüne de tekrar verdim.  Kendime de Bowmore koyup salona döndüm.  Kedilerin karınları doyunca kavga faslı bitti.

Hala yağmur ve gök gürültüsü. Şömineyi yakıp karşısına oturdum. Kediler de yerlerini aldılar ateşin karşısında.  kedilerBowmore bitti. Karnım acıktı. Zeytinyağlı brokoli ve tulum peyniri ve rakı alıp salona döndüm. Ben pek tv seyretmem; yaklaşık 13 yıl oldu. Mezzo kanalına bakarım arada bir.  Klasik müzik, bale falan olur. Bu akşam şansıma Bela Bartok’un keman konçertosu çıktı. Bela Bartok’u eleştirmek bana düşmez, kaldı ki eleştirecek nesi var?  Lakin ben ona nasıl tahammül edeceğim? Bu yazıyı yazarken konçerto bitti, gitti. Beynim kapanmış olmalı ki bir şey duymadım. Ardından da Lutoslawski bey’in 4. senfonisi başladı!. Yahu ilk üçünü bilmiyorum ki 4. yü dinleyeyim. Hala çalıyor. Sanırım bu yazı bitince tv kapanacak.

En iyisini kediler yapıyorlar. Şu durumdalar. 20171127_203008

Yazı bitmeden Lutoslawski de bitti ki çok mutluyum. Tahammül sınırlarıma gelmiş idi. Sırada Janine Jansen ve Brahms keman konçertosu varmış. İşte buna içilir! Brahms keman konçertosusu ağır başlı, orta yaşlı bir kadındır. Kahverengi, lacivert tonlarda giyinir, bazan yeşile de kaçar ve siyahı sevmez. Saçları genellikle topuz, ama bazan açılır, sarı saçlar dökülür omuzlarından beline kadar. Ağır ağır, tane tane konuşur, acele etmez, aceleye de gelmez. Sıkıştırırsanız tokadı yersiniz.

Hala yağmur yağıyor. Hala açım. Yemekte pilav, kıyma kavurma ve ıspanak var.  Taşkafa yanıma geldi. Sanırım kucağıma çıkacak. 20171127_204257

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Yaşam içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s