ISO 45001 2018 Başarı Faktörleri

OHSAS 18001 2007  iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi standardının  uzun süredir beklenen son hali ISO tarafından Mart ayı içinde nihayet yayınlandı. ISO 45001 2018, daha önce yayınlanan ISO 9001 2015 ve ISO 14001 2015 gibi, yüksek seviye yapı (Annex SL HLS) gerekliliklerine uygun olarak yeniden yapılandırıldı. Bu nedenle yeni standard hem de güncel gelişmelerden kaynaklanan yenilikler hem de yüksek seviye yapıdan gelen yenilikler nedeniyle OHSAS 18001 2007’ye göre önemli bazı farklılıklar içermekte.

Standardın Türkçesi henüz yayınlanmamış olduğundan ilgilenenlere yararlı olacağını düşünerek bu kez  ISO 45001 2018’in giriş kısmında işaret edilen ve iş sağlığı güvenliği yönetim sisteminin uygulanması, sürdürülmesi, etkinliği ve amaçlanan çıktılarına erişme yeteneği üzerinde  etkili olan bazı başarı faktörlerini  ele aldım.

Bir ISG yönetim sisteminin uygulanması bir kuruluş için stratejik ve operasyonel bir karar olup sistemin başarısı liderlik, kararlılık ve kuruluşun bütün seviyelerinden ve fonksiyonlarından/faaliyetlerinden katılımın sağlanmasına bağlıdır.

Aşağıdaki başarı faktörleri, dikkat edilirse, aslında tüm yönetim sistemlerinin etkinliği ve başarılı olarak uygulanması için de gerekli olup ISO 9001 2015 ve ISO 14001 2015 de değişik şekilde ifade edilmiştir. Nedense ISO 45001 2018 hazırlayan teknik komite  bu başarı faktörlerini toplu olarak standardın başında tanımlamış, iyi de etmiş.

İSG yönetim sistemi için kritik başarı faktörleri: 

a) Üst yönetimin liderliği, kararlılığı, sorumlukları ve hesap vermesi

b) Üst yönetimin kuruluş içinde iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin amaçlanan çıktılarını destekleyecek bir kültüre liderlik ederek geliştirmesi ve yaygınlaştırması.

c) Yasal ve diğer yükümlülüklerin gerektirdiklerini de dikkate alarak, ISG yönetim sistemine ilişkin etkin bir iletişim sistemi

d) Çalışanlara, ve bulunan sahalarda çalışan temsilcilerine danışılması ve katılımlarının sağlanması

e) Sistemin sürdürülmesi için gerekli kaynakların ayrılması

f) Kuruluşun stratejik hedefleri ve yönüyle uyumlu iş sağlığı ve güvenliği politikalarının varlığı

g) Tehlikelerin tanımlanması, İSG risklerinin kontrol altında tutulması ve ISG fırsatlarının avantaja çevrilebilmesi için etkin süreçler

h) İş sağlığı ve güvenliği performansının iyileştirilmesi için ISG yönetim sisteminin performansının sürekli izlenmesi ve değerlendirilmesi

i) İSG yönetim sisteminin kuruluşun iş süreçleriyle bütünleşik duruma getirilmesi

j) Kuruluşun tehlikelerini, İSG risklerini ve İSG fırsatlarını dikkate alan ve İSG politikaları ile uyumlu olan İSG hedefleri

k) Yasal gerekliliklerin ve diğer yükümlülüklerin yerine getirilmesi

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Yönetim içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to ISO 45001 2018 Başarı Faktörleri

  1. 9001 ve 14001, yeni versiyonlarda korunurken, 18001 neden 45001 olarak değiştirilmiş gibi bir soru geldi aklıma… ne dersin Selçuk Hocam…?

    • Selçuk Aytimur dedi ki:

      Hocam zira 18001 ISO tarafından hazırlanıp yayınlanan bir standard değildi. Tam adı OHSAS 18001 idi biliyorsun. Şimdi ise artık ISO – International Organisation for Standardization- tarafından hazırlanıp yayınlandı sıra numarası da 45001 olarak. Bundan sonra böyle 😊 Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s