Yukkalarım

20180821_115353Yattığım yerden böyle görünüyor yukkalarım. Tavukların sesi de  sessizlikte insanın kafasını şişiriyor sıcakta. Her yumurtlayan mutlaka bildirimde bulunacak!. Ek olarak, oraya ben yatıp yumurtlayacağım, kalk oradan kavgası da var. Şu tam karşıdaki en uzun yukka 15 yaşında kadar olmalı. Sağındaki iki uzun da sanırım o kadardır.  En uzunun solundaki 3 dallı dev anası kılıklı da 8-10 yaş arası olmalı. En sağdaki 3 dallı en gençleri 5-6 yıl omalı.

Bu eve taşındığımızda yukkalar henüz bu kadar büyümemişlerken yazın dışarıda, verandada, kışın ise evin içinde salonda ve ikinci kata çıkan merdivende otururlardı. Aydınlık ve güneş sever bunlar. Sanırım 4-5 yukka vardı taşındığımız yıl. ilk baharda ve son baharda koca saksıları taşırdım sırasıyla içeri, dışarı. 1995 yılından beri yukka yetiştiririm. İlk yukka bir tane idi.  Sonra sayıları arttı yıllar içinde. 1999 yılında çalıştığım işten ayrılınca orada yetiştirdiğim 1 veya 2 yukkamı eve getirdim. Onlardan yavrular oldu. Sonra 2000 li yılların başında sokakta saksısı ile atılmış ölmekte olan yukka buldum ve el koydum; ondan sanırım 2-3 yavru oldu. Sonrasının anımsamıyorum. Bizim kızların düğünlerine gelen yukkalara da el koymuştum. Ne yapacaklardı  koca çiçekleri  evde?  Onlara gelen yukkalar küçük ve 2-3 odunlu idi; odunları ayırıp ayrı ayrı diktim diktim, onlara da bir odunlu birer saksı verdim sonra ki  bayağı büyümüşlerdi. Kızlar ev değiştirirken de o yukkalar da bize geri döndüler. Böylece, 2011 de 4 yukka ile geldiğimiz evde yukka sayısı bir ara 16-17 ye kadar çıktı.

Bu çiçek beni seviyor. Önceleri kimselere çiçek vermeye kıyamazdım. Çiçek dediğim yukka işte!. Ya bakamazlar da öldürürlerse! Suyunu, gübresini nasıl bilecekler? Evin içinde durursa sulama düzeni ayrı, balkonda ayrı. Aydınlık sever ama güneşe dikkat etmek gerekir, sonra arada bir gübreli su vermek gerekir, öldürürler çiçeği yahu! vs  vs vs…

Yukkalar verandada çoğalınca problem de arttı. Buralar hep eser, bazan da çok sert eser, yağmurla birlikte. Böyle olunca bütün çiçekler patır patır devriliyorlar balkonu toprak ve veya çamur içinde bırakarak. Bunu önlemek için sayısız kez gece kalkıp sırasıyla tüm saksıları verandanın kapalı kısmına çektim şakır şakır yağmurlu fırtınalı havada. Tabii sabah tekrar yerlerine aldım. Saksıları verandanın kapalı tarafına alınca bu sefer bize dolanacak yer kalmadığını da belirteyim.

Bir ara iyi tarafıma denk geldi bir iki saksıyı şehirde bir arkadaşa götürdüm ama hala 16-17 yukka vardı evde. Ürüyorlar ben ne yapayım? Yaşadığımız bölgenin facebook sayfasına 3-4 boylu poslu yukkanın fotosunu koyup isteyen olup olmadığını sordum, neyse ki varmış? Kapış kapış gitti bizim kızlar. İki koca yukka da karşı komşuya verdimdi  bir ara. Birisi küsmüş, bahçeye çıkardıklarında gördüm; baktım ki ölecek garibim aldık yine bize geri. Ameliyat ettim. Yeşil yapraklı kısmını suda köklendirdim, orta gövdeyi ayrıca su da köklendirdim, toprakta kalan kısmını ise çıkarıp temizledim , ve yeni toprağa tekrar diktim. Yukka odunu köklendirmek çok eğlencelidir. Böylece üç  tane yavru yukkam olduydu…Birisi 2, diğeri 3 dallı, evdeler şimdi. Diğeri ise yine başka bir yere gitti. İyi yukka dağıttım yani son yıllarda. Yoksa çoktan 30 u geçmişti sayı. Şu anda yukarıdaki fotoğrafta görünen 5 büyük (ikisi 3 dallı) ve iki de küçük (iki ve 3 dallı) çiçek var verandada. Artık yerleri sabit; sabit zira saksılar o kadar büyük ve ağır ki yerlerinden oynatmak çok zor. Fırtınalı havalarda devrilmemeleri için yan yana dururlar hep ve birbirlerine bağlılar. Saksıların ağırlığına karşın rüzgar da ağır oluyor ve yukkaları yelken gibi savuruyor.

Yukkalarla konuşurum muntazam olarak, evde olduğum zamanlarda. Her gün hepsine tek tek hızla göz atılacak, yapraklar ellenecek renk ve doku değişimi vb var mı  görmek için. Atmak istedikleri yaprak kesilecek, yeni gelmekte olan yapraklar sıvazlanacak ve özel olarak kontrol edilecek, yeni yaprak açma hızları izlenecek, toprağa parmak daldırılıp su durumuna bakılacak, yazın her gün duş yaptırılacak vs vs. Sağlıklı bir yukka bahar başlangıcından hava artık soğumaya başlayıncaya kadar düzenli yaprak açar boy atar, kalınlaşır ve bazan eski yapraklarını kurutur su veya besin yetersizliğinden. Çiçeğe çok zarar vermiyorsa arada bir yaşlı yaprakları kurutmasının pek zararı olmuyor, ama onları kesip almak gerek.

Yeni yukka üretmeyi düşünmüyorum artık ama onların ne düşündüğünü bilemem tabi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Çiçekler, Doğa, Hobiler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s