Emeklilik halleri…

Geçenlerde, hayatımda ilk kez, terminal binasından uçağa giden bir otobüste, bir genç oturduğu koltuktan kalkarak bana yer verdi!

Teşekkür ederek reddetmeme karşın ısrarla  tekrarladı “lütfen buyurun” diyerek. Ben de ısrarla reddettim gülümseyerek.  Genç adam da çaresiz yerine oturdu yine.

Bir elim kapının yanındaki tutamakta, otobüs uçağa doğru giderken kendi kendime gülümsediğimi fark ettim şaşkınlıkla. Gülümsemekten vazgeçtim ama sonra gülümseme geri geldi ve bu uçağa kadar devam etti. Neden gülümsediğimi merak ederek durumu analiz ettim. Birinci neden o gencin gösterdiği nazik davranış, ikincisi ise benim oturmayı reddetmem. “Yahu adam işte seni yaşlı gördü, üstelik belki de bel kemiğindeki kanal daralması nedeniyle o anda yüzüne vuran ifadeden etkilendi” dedi iç sesim. Ama olur mu hiç, ne yaşlanması? O da neymiş? Bu tartışma uçakta da devam etti. Her zamanki gibi en önde ve pencere kenarındaki yerime oturup  dışarı bakarken hala içim gülümsüyordu. Hala akıllı ve nazik gençlerin olması da ne güzel. Hayatımda ilk kez birisi bana yerini vermek istedi! Aklıma geldikçe hala mutlu oluyorum.

Bazan verdiğim eğitimlerde, katıldığım denetimlerde emekliliği düşünüp düşünmediğimi soruyor  insanlar, bir müddet sonra yakınlaşma olunca.  Çoktan emekli olduğumu, ne zaman emekli olduğumu da anımsamadığımı söylüyorum ki bu bir gerçek. Zira yaşantımda bir değişiklik olmadı emekli olduktan sonra. Neden bunu sorduklarını soruyorum ben de onlara. Aslında neden sorduklarını biliyorum ama yine de soruyorum işte. Yanıt genellikle hobilerimle uğraşabileceğim, kendime vakit ayırabileceğim, gezebileceğim, ne bilsinler işte bir şeyler yapabileceğim şeklinde gelir. O demeye çalıştıklarını yapmaktan başka bir şey yaptığım da yok yıllardır! Çalışmıyorum ben.  insanları eğitirken, sistemlerinin iyileşmesi için yardımcı olmaya çalışırken fevkalade eğleniyorum. Aksi takdirde yaptığım iş ve temposu dayanılır bir şey değil!

Geçenlerde gençlerle çalışıyordum yine.  Artık birlikte çalıştığım insanların hepsi benden genç zaten :-).  Bir ara yorulup oradan buradan sohbete başlayınca bu emeklilik sorgusundan bahsettim. Bu gençlerden itirazlar yükseldi ve söylendiler emeklilik sorgusuna. Neden itiraz ettiklerini yazmayacağım tarafsız kalmak için 🙂

 

 

 

 

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Yaşam içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Emeklilik halleri…

  1. sunacinerwroe dedi ki:

    Yaslanmadik cancan, olgunlastik😜😍

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s