Kudret Yurtseven hocamız…

53690251_10156842328842347_5199451747424141312_o

Doçent. Dr. Kudret Yurtseven hocamız hayatını kaybetmiş bugün. Sınıf arkadaşlarımdan duydum önce. İnanmak istemedim. Bizim okulun (ODTÜ) endüstri mühendisliği mezunları yazışma listesine bakınca anladım ki haber doğru.

Bugün iyi bir gün olmadı zira Prof.Dr. Halim Doğrusöz hocamız da hayatını kaybetti. Hocamız ülkemizde, bizim mesleğin de ana disiplinlerinden birisi olan, yöneylem araştırmaları (operational research) çalışmalarının öncüsü idi.

Kudret Yurtseven hocamız bizim bölümden mezun değildi. Meslek dersimiz olan bir dersi Elektrik-Elektronik bölümündan bir hocanın verecek olmasının tuhafıma gittiğini anımsarım hep. Kendisinden “Sistem Bilimi -system science” dersi almıştık biz 3. sınıfta …Zor dersti, adı bile korkutucu idi.

Yıllar sonra İzmir’de yolumuz kesişti yine. O İzmir üniversitesinde EM bölüm başkanı idi. Arada bir bizim ODTÜ EM mezunlarının aylık yemekli buluşmalarına gelirdi sohbet ederdik. İzmir üniversitesi kapatılınca görüşemez olmuştuk.

Kudret hocanın bende çok emeği olmuştur. O bunu o yıllarda farketmemiştir ama ilk karşılaşmamızda yüzüne söylemiştim; sakince tebessüm ederek bakmıştı bana. Mesleğimizin temel kavramı olduğunu düşündüğüm “sistem” denen şeyi anlamamı, matrix algebrayı çözmemi o sağlamıştır. Bana özel bir şey yaptığından değil, iyi bir öğretmen olduğundan. Yıllar sonra onun öğrencilerine, genç ODTÜ EM mezunu arkadaşlarla endüstri mühendisliğine ilişkin sohbet etmeye gittiğimizde gururla hocanızın öğrencisiyim ben demiştim.

Nur içinde yatsın. O iyi bir öğretmendi. Çok severdim, severdik. Çok efendi ve alçak gönüllü idi. Bizim yemekli buluşmalarda daha genç meslektaşlarımın yanında sohbet ederken bana hocam diye hitap ederdi; ben utanırdım, o bizim hocamızdı.

Hayat böyle…

About Selçuk Aytimur

Yolun yarısını geçeli çok olmakla birlikte, bana hiç öyle gelmiyor daha
Bu yazı Endüstri Mühendisliği, Yaşam içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Kudret Yurtseven hocamız…

  1. Özer Metin dedi ki:

    Mekanı cennet olsun. Ailesine ve arkadaşlarına sabır dilerim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s